مشاوره ، طراحی و ساخت تجهیزات الكترونیكی

مرتبه
تاریخ : شنبه 23 تیر 1386

کلونایزر یا کلون آیزر(CloniZER) نام نوعی کامپیوتر کوچک و در اصل رایانه شخصی یکپارچه است. این کامپیوتر بر اساس اصول ارگونومیک و با هدف یادگیری آسان و استفاده آسان برای همگان، اعم از ماهر و مبتدی توسط مخترع ایرانیش مهدی کاشانی در آمریکا پتنت و به ثبت رسیده‌است.

از لحاظ سخت‌افزاری این کامپیوتر مجهز به پرینتر، اسکنر، دوربین، تلویزیون، رادیو، تلفن، فکس و غیره بوده‌است. با بهره‌گیری از نرم‌افزار مخصوص که برای این سیستم یکپارچه طراحی گردیده بوده‌است، قادر بوده احتیاجات روزمره کاربران برای کارکردن با دستگاههای فوق در محیط کار و خانه‌است، نیاز به نصب و راه‌اندازی را مرتفع، زمان یادگیری را کوتاه، کار کردن را آسان و الزام به دانستن زبان دوم را بر طرف نماید به گونه‌ای که کاربران بدون آشنایی قبلی با این چنین تجهیزاتی بتوانند که ظرف چند ساعت به طور خود آموز نحوه کار با کلونایزر را فرا گیرند.

کلونایزر توانایی اتصال خودکار به شبکه اینترنت، استفاده آسان از کلیه کاربردهای اینترنت نظیر پست الکترونیک، روزنامه اینترنتی، تلویزیون و رادیوی اینترنتی، ویدیو کنفرانس، تلفن اینترنتی و جستجو در اینترنت و قابلیت ترجمه سایت‌های اینترنتیبه زبان خود کاربر (علی الخصوص فارسی) و همچنین دسترسی به بانک اطلاعاتی ویژه خود را که شامل اطلاعات عمومی مورد نیاز کاربران می‌باشد، میسر ساخته بود.

ایده و ساخت نمونه‌های اولیه

ایده و ساخت نمونه‌های اولیه این کامپیوتر از سال ۱۹۹۸ میلادی در ایرلند، اسپانیا در شرکت دیجیتال کلون (Digital Clone) آغاز گردید.

ایده اولیه تولید چنین دستگاهی ایجاد امکان دسترسی علاقمندان به استفاده از امکانات فناوری روز در محیط کار و خانه، برای هر سن، هر شغل و هر مقطع تحصیلی، به آسان‌ترین وجه ممکن بوده‌است.

در واقع کلونایزر با بهره‌مندی از موارد فوق یک دفترکار شخصی با قابلیت جابجایی یکجا و آسان برای مدیران، بازرگانان، صاحبان حرف و کارشناسان، یک ابزار تحقیق مناسب برای پژوهشگران و دانشجویان، یک ابزار آموزش ساده و جامع برای دانش آموزان، یک وسیله سرگرمی برای تمام اعضای خانواده بوده و از همه مهم‌تر شاید تنها وسیله برای کسانی بوده که پیچیدگی‌های فنی، عدم فرصت کافی برای یادگیری و نا آشنایی با زبان دوم تا کنون مانع برخورداری آنها از مزایای این عصر گشته بود.

و ایده نهایی مخترع دستیابی به هوش مجازی همپا بر پایه توالی و تکرار عادات کاربران بوده‌است.

طراحی و تولید در ایران

پس از بازگشت مخترع، در ایران از سال ۱۳۸۱ شروع کار و طراحی توسط شرکت‌های آسان پرداز فردا، افزار عصر نوین که بعدا به شرکت گسترش رایانه فردا (شگرف) تبدیل گردیدند آغاز گردید. همچنین ساخت کارخانه در شیراز واقع در منطقه ویژه برق و اقتصاد و الکترونیک توسط شرکت گسترش رایانه فردا همزمان با طراحی محصول صورت می‌گرفت. این شرکت طراحی مدل نهایی آلفا را با بوسیله متخصصین خود و بهره‌گیری از ارتباط با شرکای فنی و بزرگترین تولید کنندگان سخت‌افزارهای یارانه‌ای از جمله I-Will تایوان، Olivetti Technost ایتالیا و بیش از ۲۰ شرکت دیگر در زمینه‌های مختلف تکمیل نمود. نهایتا نمونه نهایی کلونایزر مدل آلفا در ۲۷ بهمن ۱۳۸۳ در تهران رونمایی گردید.

پس از ساخت و تجهیز کارخانه و آماده شدن محصول برای تولید نهایی، کارخانه این محصول در ۱۱ اسفند ۱۳۸۴ افتتاح گردید و این محصول وارد بازار گردید.

به طور کلی برای طراحی این محصول از بیش ۱۲۰ نیروی متخصص در بیش از ۳۵ رشته تخصصی و در واحد تولید در شیراز بیش از ۱۵۰ نفر بهره گرفته شده بود.

مشخصات کلونایزر مدل آلفا

کلونایزر مدل آلفا - عکس نشان دهنده قابلیت جدا شدن اجزا

مدل آلفا به عنوان اولین مدل تجاری شده این نوع محصول تلقی می‌گردد. این مدل از کلونایزر در دو نوع استاندارد و حرفه‌ای و به رنگ‌های سفید و سیاه وارد بازار گردید.

در این مدل سخت‌افزار یک کامپیوتر شخصی کامل به همراه پرینتر و اسکنر (سیاه و سفید)، تلویزیون، رادیو، تلفن و فکس و غیره به شکل تجمیع شده در کنار یکدیگر قرار گرفته بودند.

این دستگاه همچنین قابلیت جدا شدن، نمایشگر و صفحه کلید را داشته است.

در مدل حرفه‌ای کلونایزر آلفا علاوه بر وجود تمامی سخت‌افزار فوق، دو سخت‌افزار دیگر GSM برای استفاده به شکل تلفن همراه و شبکه بی سیم ارایه می‌گردید.

ورود به بازار

ورود به بازار کلونایزر چالش‌هایی بسیاری را به همراه داشته‌است. شرکت گسترش رایانه فردا که در آستانه ورود کلونایزر به بازار با مشکلات مالی بسیاری روبرو گردیده بود، توانایی پرداخت هزینه‌های سنگین بازاریابی و فروش لازم برای فروش چنین سیستم جدیدی را نداشت. یکی از مهمترین مشکلات در راه ورود به بازار، قیمت بسیار بالای این رایانه جدید بود. همچنین اشکالات فنی کلونایزر با توجه به قیمت بالای این دستگاه بعضا نارضایتی‌هایی را در بین کاربران به وجود آورده بود.

مدل‌های جدید کلونایزر

این شرکت پس از به تولید رساندن مدل آلفا و علیرغم رویارویی به مشکلات مالی، اقدام به طراحی و تولید مدل‌های جدیدتر خود نمود ولی به دلیل نداشتن منابع مالی کافی، هیچ‌گاه نتوانست آنها را به مرحله تولید برساند.

مشکلات مادی و شکست

در پی مشکلاتی مالی فراوانی که از سالهای قبل برای شرکت گسترش رایانه فردا بوجود آمده بود به اجبار از نیروهای فنی شرکت کاسته شده بود و نهایتا در تیر ماه سال ۱۳۸۹ آخرین بازماندگان مجموعه، شرکت و کلونایزر را برای همیشه ترک نمودند.

شاید در طول تاریخ، صنعت ایران هرگز دیگر شاهد پروژه‌هایی این چنینی نباشد.

فساد یا اشتباه

پروژه کلونایزر که در آغاز تحت عنوان طرح رایانه ملی کلنگ خورد در حقیقت ادامه موفقیت های سست یک دهه اخیر پس از خوردوی ملی، سیستم عامل ملی و ... در نهایت رایانه ملی بود. این طرح با ۱۵ میلیارد تومان سرمایه اولیه که ۱۱ میلیارد آن مستقیماً از طریق وام های دولتی تأمین شده و به لطف روابط قوی با سازمان گسترش و نوسازی به صورت وام های بلاعوض یا کم بهره از آسمان نازل شده بود، کار خود را در کارخانه ای در کیلومتر ۲۵ جاده رزقان نزدیکی شیراز آغاز کند.

این آغاز با تبدیل شدن هویت مهدی کاشانی مدیر عامل شرکت شگرف و مدیر پروژه که عنوان مخترع کلونایزر را هم یدک می کشید با یک راز همراه بود. او که در گفتگوهای پراکنده در کمال تعجب ادعا کرده است زمانی رئیس هیئت مدیره بزرگترین شرکت ساختمان سازی ایرلند بوده ظاهراً طی دوره های آموزش نیروهایش به کشف پروژه ”کلون“ نایل می شود که در حال حاضر به صورت مشترک با یک شرکت ایرلندی در حال انجام است. او موفق شد نمونه های دستگاه های کلونایزر را با نه ماه تأخیر در رسانه ها به نمایش بگذارد. علی رغم پوشش خبری عظیم این واقعه در رسانه هائی چون صدا و سیما، وعده تولید ۲۰ هزار دستگاه از کلونایزر در سال اول محقق نشد تا در نهایت در نیمه اول سال جاری سرانجام روانه بازار شود از همان ابتدای طرح مواردی همچون تأخیر یک ساله در تحویل پروژه استخدام پسر وزیر سابق صنایع در شرکت شگرف برخورد خصمانه گسترش انفورماتیک با رسانه های مستقل، ظن ناکارآمدی پروژه را افزایش داد تا سرانجام از شهریور امسال کلونایزر رسماً به پیشخوان چند فروشگاهی که خود گسترش انفورماتیک صاحب آن بود آمد؛ با یک سال تأخیر.

انحراف تجاری

در سیر پوشش خبری پروژه یک ساله کلونایزر حقیقی که هیچ گاه باز گفته نشد تغییر هویت این پروژه از ”رایانه ملی“ به رایانه ”ارگونومیک“ بود؛ فرآیندی که طی آن پروژه ای با ۱۱ میلیارد تومان وام دولتی ظرف شش ماه به اذعان خود کاشانی تبدیل به پروژه ای برای افراد دیریادگیر و ناتوان ذهنی شد و در طی همان زمان وزن رایانه قابل حمل ایرانی به چهارده کیلو رسید و نرم افزار صاحب کپی رایت آن تبدیل به یک پوسته (Shell) ابتدائی روی ویندوز Xp شد. بهائی نزدیک به دو میلیون تومان برای چنین دستگاهی که صرف نظر از بحث های فنی قرار بود رایانه ملی باشد، خود جای بحث فراوان دارد ولی هنوز پرسش اولیه درباره آنکه آیا واقعاً در بستر تشنه جوانان IT طرحی حاصلخیزتر از کلونایزر برای افراد دیریادگیر و میانسال، وجود نداشت که میلیاردها تومان وام دولتی صرف آن شود.

سنگ سنگین

گذشته از پروژه کلونایزر گسترش انفورماتیک را می توان از نمونه های نسبتاً موفق شرکت های دولتی دانست که با تکیه بر روابط گسترده دولتی و استفاده از ابزارهای نامرئی بخش عمده ای از خریدهای دولتی در زمینه IT را نصیب خود کرده است؛ تثبیت این شرکت در نقش پیمانکار سخت افزاری بخش قابل توجهی از دولت، اگرچه سودآوری فراوانی را برایش به ارمغان آورده است ولی تأسیس شرکت های مشابه در همین زمینه کار یتوسط مدیران میان رده و حتی عالی رتبه آن بخش قابل توجهی از این خریدها را فقط به عنوان گسترش انفورماتیک جذب کرده است که در نهایت سود آن نه به حساب های گسترش انفورماتیک بلکه به حساب های مدیران دوشغله آن واریز شود؛ جریان غیررسمی که آسیب پذیری مالی این شرکت متمول را به خوبی توضیح می دهد در بخش بردهای هوشمند (Digi meno) هم رقابت عجیب این شرکت با یک شرکت خصوصی کوچک موسوم به ”برنس“ باعث شد مدیران برنس دست به خودکشی در بازار این محصول با کاهش وحشتناک قیمت ها بزنند که در نهایت این محصول را عملاً از سوددهی برای گسترش انفورماتیک ساقط کرده است تا در نهایت کیوسک های شهری سهند و لپ تاپ های ایسوس به عنوان تنها حوزه سودآور فعالیت گسترش انفورماتیک جا خوش کنند. بنابراین نقش شرکت شگرف در به وجود آوردن وضعیت مالی فعلی برای گسترش انفورماتیک انکارناشدنی است. شگرف اگرچه در کنار چهار شرکت دیگر (ITNT، داده گستر عصرنویس، گاتا و گاما) جزء واحدهای اقماری گسترش انفورماتیک است ولی با استخدام ۲۵۰ کارمند و کارگر عملاً از خود گسترش انفورماتیک پیشی گرفته است. ولی این تمام فشارهای مالی شگرف به مجموعه گسترش انفورماتیک نیست. در ابتدای سال جاری از آنجا که زمزمه های تجاری نبودن محصول این پروژه ۱۵ میلیاردی به گوش می رسید گسترش انفورماتیک معادل ۵/۱ میلیارد تومان از دستگاه های کلونایزر را از شگرف که به هر حال جزء شرکت های زیردست گسترش انفورماتیک است، خرید. فرآیندی که طی آن هزار و پانصد دستگاه کامپیوتر کلونایزر خاک خوردن خود در انبارهای شیراز و تهران را آغاز کردند و تراز مالی گسترش انفورماتیک به قهقرا رفت. این خرید داخلی که تاکنون حداکثر ۱۰۰ دستگاه فروش داشته است را می توان زمینه ساز شروع تسویه حساب های گسترش انفورماتیک با ده ها تن از کارکنانش یا جابه جائی آنها دانست که جدا از به هدر رفتن بودجه های دولتی، امکان درگیری این شرکت با وزارت کار را هم دیر یا زود فراهم خواهد کرد. آخرین اخبار رسیده از کلونایزر همچنان از جوسازی های گسترش انفورماتیک برای اثبات جهانی بودن محصولش حکایت دارد طبق این اخبار که هفته گذشته روی سایت این شرکت آمد و به چند نشریه دیگر هم فکس شد گسترش موفق شده است با یک شرکت برزیلی برای قرارداد مونتاژ یکصد هزار دستگاه کلونایزر قرارداد ببندد. جز چند نام غریبه دیگر چون ”ایران فردا“ که هنوز هویت آن معلوم نیست واقعاً صادرات فناوری رایانه ملی به یک کشور دیگر آن هم وقتی هنوز این محصول در خود ایران به تولید انبوه نرسیده است واقعاً جای سؤال دارد. برای یادآوری بد نیست به خاطر بیاورید گسترش انفورماتیک ایارن همان شرکتی است که در ماجرای خرید لپ تاپ های روزنامه نگاران پس از یک سال تأخیر، باز کردن یک قرارداد LC مشکوک و ایجاد فضای بسته مطبوعاتی در نهایت موجب شد آخرین و تنها هدیه سید محمد خاتمی به بزرگترین صنف طرفدارش ناکام باقی بماند.
طبقه بندی: اطلاعات كاربردی، 
برچسب ها: CLONIZER، کلونایزر، کلونایزر آلفا، پروژه کامپیوتر ملی، DIGITAL CLONE، DIGITALCLONE، کامپیوتر ایرانی،
ارسال توسط محمد امیدوار
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
mtronics
محصولات
tester MX602B
tester MX604C

ابزار وبلاگ

cb:loop_post_related_link
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic